Ara

Firmamız petafrika.com amatörden profesyonel akvaryum severe kadar akvaryum malzemeleri alanında geniş ürün çeşitliliğini stoklarında bulundurmaktadır. Sektörde yıllara dayanan tecrübesi ve eğitimli kadrosu ile akvaryum meraklılarına, akvaryum malzemeleri ürün grubunu piyasa fiyatlarını çok altında, kolay ödeme seçenekleri kapıda ödeme ücretsiz kargo avantajları ile satışa sunmaktadır.


Akvaryum malzemeleri nelerdir?

Akvaryum malzemeleri ürün grubuna giren ürünleri temel olarak aşağıda aşağıdaki başlıklara göre sınıflandırabiliriz.

Akvaryumda istenen koşulları oluşturmak için akvaryum malzemeleri

Sıcaklık için akvaryum malzemeleri : akvaryumda beslenen balıkların çoğunun tropik kuşak kökenli canlılar olması dolaysıyla akvaryumda su sıcaklığının 24-26 derecede olası istenir. Bunun için akvaryum ısıtıcısı ve sıcaklığı gözlemlemek için akvaryum derecesi ne ihtiyaç duyarız. Akvaryum ısıtıcısını akvaryumun hacmine göre seçilmelidir.

Örneğin 100 litrelik bir akvaryum için 100 watt’lık bir ısıtıcı yeterlidir.

Havalandırma için akvaryum malzemeleri : Sudaki oksijen miktarını belirli seviyede tutabilmek için hava motoruna ihtiyaç duyulur.

Hava motorundan gelen havayı akvaryuma iletmek için hava hortumu ve hava taşı kullanılır. Hava motorlarının en önemli özelliği sesiz çalışama özellinde olasıdır. Yine hava motoru satın alırken hava motorunun dakikada hava basma miktarı akvaryumunuzun büyüklüğüne göre seçilmelidir.

Filtrasyon için akvaryum malzemeleri : akvaryumdaki balıklarınızın artıklarından yada yemlerden oluşan zehirli maddeleri zehirsiz hale getiren akvaryum malzemeleri akvaryum filtreleri olarak tanımlanır. Akvaryum filtrelerinin birkaç türü bulunmaktadır. Bunlar:

  • iç filtre
  • dış filtre
  • tepe filtre
  • askı filtre
  • şelale filtre
  • sünger filtre
  • uv filtre

şeklinde adlandırılır. Akvaryum filtresi satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğundan bu konuda bizimle temasa geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.


Aydınlatma için akvaryum malzemeleri: Günümüzde hazır satılan akvaryumların çoğunda aydınlatma sistemi bulunur. Ancak profesyonel akvaristler tarafından özel tasarlanan bitkili akvaryumlar için gelişmiş akvaryum aydınlatma armatürleri kullanılır. Bunlar akvaryumunuzun büyüklüğüne göre değişik boyalarda ve yetiştirilmek istenen bitkilerin ışık ihtiyacına göre farklı güçlerde üretilmiştirler.

Akvaryumda beslenen canlıların sağlık durumlarına göre akvaryum malzemeleri.

Yeni kuracağınız akvaryumda beslemek istediğiniz balıkların türüne göre su koşullarını oluşturmak için su düzenleyicileri kullanılır. Bunların en çok kullanılanı ise şebeke suyunda bulunan klor ve ağır metalleri gideren su düzenleyicilerdir.

Hastalan balıklar için ise çok çeşitli balık ilaçları kullanılır. Hasta balıkları tedavi etmek tecrübe ve bilgi gerektirir. Eğer akvaryumda herhangi bir ilaç kullanılmış ise ve bu ilacın kalıntıları uzaklaştırılmak isteniyorsa aktif karbon (kömür) kullanılmalıdır. Yine akvaryumda etkili bir filtrasyon balıkların sağlını iyileştirmede öneli rol oynar. Bu ise özel filtre malzemeleri ile sağlanır. Filtre malzemeleri ne örnek olarak, elyaf, karbon, seramik, torf ( peat) verilebilir.

Düzenli aralılarla su değişimi yapmak ve dipteki kumu temizlemek, camlarda oluşan yosunları kazımak da akvaryumda yaşayan canlıların sağlığını iyileştirmede önemli rol oynar. Bunun için dip sifonu, mıknatıslı veya jiletli cam temizleyici gibi akvaryum malzemeleri kullanabilir siniz.

Özel ihtiyaçlara göre akvaryum malzemeleri

Akvaryumunuzda kendi zevkinize göre bir ortam oluşturmak için çeşitli akvaryum dekorları kullanabilir siniz. Akvaryum posterleri , batık harabe dekorlar , mango kökleri , akvaryum canlı bitkileri ve akvaryum kumları bu tarz akvaryum malzemeleri arasındadır. Yine tatile gitme durumunda balıklarınızı bir kaç hafta süre ile tatil yem ile besleyebilirsiniz. Yada daha iyi bir seçenek olarak otomatik balık yemleme makinesi kullanabilirsiniz. Saygılarımızla…


1 2 3